Představujeme se

Životopis Jana Marka

Narozen v roce 1959. Vystudoval střední zemědělskou technickou školu obor zootechnik. Své první dravce začal cvičit v osmi letech. Od roku 1975 je členem klubu sokolníků při ČMMJ a profesionálním sokolníkem se stal v roce 1980. Působil 37 let jako vedoucí biologické ochrany na letišti Václava Havla

Je chovatelem různých druhů dravých ptáků, a to zejména sokolů, kterých je v jeho chovatelské stanici přibližně padesát. Odchovaní dravci se poté vyvážejí do nejrůznějších zemí světa. Zabývá se také výcvikem sokolů, a to především pro sokolníky z Arabského poloostrova.

Sokoli a orli jsou také používáni pro mnoho filmových produkcí a natáčení přírodovědných filmů. Dále přispívá svými články do mnoha odborných časopisů.

Jako jeden z prvních sokolníku v České republice se začal intenzivně věnovat jízdnímu sokolnictví a lovu z koně.

Od roku 2011 je jedním ze zakládajících členů společnosti Falconia, která se dlouhodobě věnuje historickému sokolnictví.


OCENĚNÍ

V roce 2018 obdržel za svou práci vyznamenání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jako "Osobnost čs. Letectví a kosmonautiky" za výstavbu a řízení biologické ochrany letiště Václava Havla.